Ágyi poloska irtás

Hogyan néz ki az ágyi poloska?

A kifejlett poloskák vörösesbarna színűek, szárnyatlanok, és körülbelül almamag méretűek. Az éretlen ágyi poloska szabad szemmel is látható, de kisebb, mint a kifejlett példányok, és áttetsző fehéres-sárga színű. Lapossága miatt sok helyen el tud bújni. A táplálkozás után teltebbé és bíbor színűvé válik.

A petéi áttetszőek és 1 mm nagyságúak. Az állat 5 lárvastádium után éri el a teljes kifejlettséget. Az egyedfejlődés üteme függ attól, hogy tud-e vérrel táplálkozni. A lárváknak muszáj vérhez jutniuk pár naponta, míg a kifejlett egyedek hónapokig kibírják enélkül.

Életmód és szaporodás

Az ágyi poloska nem tud repülni, de gyorsan közlekedik a falon, a plafonon és a padlón. Csoportokban él és bár először a matracban, ágyban rejtőzhet, a szoba zugaiban is meg tud bújni, majd átterjedhet más helyiségekre is.

Melegebb éghajlatokon elterjedtebb, mert a hideg nem kedvez a lárvái fejlődésének. Azonban a probléma nem mondható szezonálisnak, mert a rossz idő hatására a kialakult fertőzés nem szűnik meg.

Fertőzésre gyanakodhatsz, ha csípéseket vagy elpusztult rovart találsz. Ebben az esetben minél előbb próbálj intézkedni, mert egyetlen ivarérett nőstény több száz petét is lerakhat. Körülbelül 7 hét alatt a petéből ivarérett poloska fejlődik és gyorsan el tud terjedni a lakásban.

Az ágyi poloska általában éjszaka aktív. A csípése akár egy hétig is viszkethet, de közvetlenül a csípést követően még fájdalommentes marad. Tehát nehéz észrevenni időben és inkább a búvóhelyének felkutatásával tudod megszüntetni a problémát.

A szobában lévő könyvekben, polcokon, repedésekben is megbújhat, ezért ezeket is ellenőrizd, ha a párnák között, a takarónál, az ágymatracban és az ágykeretben nem veszel észre semmit.

Hogyan terjed az ágyi poloska?

Az ágyi poloskák észrevétlenül juthatnak be az otthonodba a poggyászokon, ruhákon, használt ágyneműkön és kanapékon, valamint egyéb tárgyakon keresztül. Lapos testük lehetővé teszi számukra, hogy apró, körülbelül hitelkártya szélességű helyeken is elférjenek. Az ágyi poloskáknak nincs fészkük, mint a hangyáknak vagy a méheknek, hanem általában csoportosan, kisebb rejtekhelyeken élnek. A kezdeti búvóhelyeik jellemzően matracokban, rugós ágyakban, ágykeretekben és fejtámlákban vannak, ahol könnyen hozzáférnek az emberekhez, hogy éjszaka megharapják őket.
Idővel azonban szétszóródhatnak a hálószobában, bármilyen résbe vagy védett helyre beköltözhetnek. Elterjedhetnek a közeli szobákban vagy lakásokban is.

Mivel a poloskák kizárólag vérrel táplálkoznak, az, hogy az otthonodban vannak, nem a piszkos otthon jele. Ugyanolyan valószínű, hogy makulátlan otthonokban és szállodai szobákban is megtalálhatók, mint a koszos helyeken.

Az ágyi poloska csípés felismerése

Az ágyi poloskák főként éjszaka aktívak, és általában alvás közben csípik meg az embert. Úgy táplálkoznak, hogy átszúrják a bőrt, és hosszúkás csőrükön keresztül vért szívnak. Az ágyi poloska már rutinos, így 3-10 perc alatt elfogyasztja táplálékát, majd észrevétlenül elkúszik.

A legtöbb ágyi poloskacsípés eleinte fájdalommentes, de később viszkető hámlássá alakul. A bolhacsípésekkel ellentétben, amelyek főként a bokák környékén vannak, az ágyi poloska csípések az alvás közben szabadon lévő bőr bármelyik területén előfordulnak. A csípéseknek nincs vörös folt a közepén, mint a bolha csípéseknek.

Azok az emberek, akik nem veszik észre, hogy poloska fertőzésük van, a viszketést és a hegesedést más okoknak, például a szúnyogoknak tulajdoníthatják. A poloska csípés megerősítéséhez meg kell találni és azonosítani kell magukat a poloskákat.

Az ágyi poloska legfontosabb jelei

Ha olyan viszkető területekkel ébredsz, amelyeket az elalvás előtt még nem tapasztaltál, akkor lehet, hogy poloskáid vannak, különösen, ha használt ágyat vagy más használt bútorokat szereztél a csípések kezdete körül. 

Íme a további jelek, hogy poloskák költöztek az otthonodba:

  • Vérfoltok a lepedőn vagy a párnahuzaton.
  • A poloskaürülék sötét vagy rozsdás foltjai az ágyneműkön, matracokon, és a falakon.
  • Poloska ürülék foltok, tojáshéjak vagy vedlett bőrök azokon a helyeken, ahol poloskák rejtőznek.
  • A poloskák illatmirigyei által keltett kellemetlen, dohos szag.

Ha fertőzöttségre gyanakszol, vedd ki az összes ágyneműt, és alaposan vizsgáld meg, hogy nincsenek-e rajta poloskák vagy az ürülékük nyomai! Távolítsd el a porvédő huzatot a rugós ágyak aljáról, és vizsgáld meg a fakeret varratait! Húzd vissza a szövetet ott, ahol az a fakerethez van tűzve!

Ellenőrizd az ágy környékét is, beleértve a könyvek, telefonok vagy rádiók belsejét, a szőnyeg szélét és még a konnektorokat is! Ellenőrizd a szekrényt, mert az ágyi poloskák megtapadhatnak a ruhákon is! Ha bizonytalan vagy az ágyi poloska jeleit illetően, hívj egy kártevőirtót, aki tudni fogja, mit kell keresnie!

Tippek az ágyi poloska ellen

Az ágyi poloskáktól való megszabadulás azzal kezdődik, hogy megtisztítod azokat a helyeket, ahol az ágyi poloskák élnek. Ennek a következőkre kell kiterjednie:

  • Tisztítsd meg az ágyneműt, a függönyöket és a ruhákat forró vízben, és szárítsd meg őket a szárítógép legmagasabb fokozatán! A plüssállatokat, cipőket és más, mosásra alkalmatlan tárgyakat tedd a szárítóba, és 30 percig futtasd magas fokozaton!
  • Porszívózás előtt egy kemény kefével súrold át a matracok varratait, hogy eltávolítsd a poloskákat és petéiket!
  • Gyakran porszívózd ki az ágyat és környékét! Porszívózás után azonnal tedd a porszívózsákot egy műanyag zacskóba, és helyezd a kinti szemetesbe!
  • Borítsd be a matracot egy szorosan szőtt, cipzáras huzattal, hogy megakadályozd a poloskák bejutását vagy kiszabadulását. Az ágyi poloskák akár egy évig is élhetnek táplálkozás nélkül, ezért legalább egy évig tartsd a matracon a huzatot, hogy megbizonyosodj arról, hogy a matracban lévő összes poloska elpusztult!
  • Javítsd ki a vakolat repedéseit, és ragaszd le a hámló tapétát, hogy megszabadulj a poloskák rejtekhelyeitől!
  • Szabadulj meg az ágy körüli rendetlenségtől!
  • Ha a matracod fertőzött, érdemes megszabadulni tőle, és újat venni, de ügyelj arra, hogy otthonod többi részét is megszabadítsd a poloskáktól, különben az új matracot is megfertőzik!

 

Tippjeink mellett nem ajánljuk, hogy saját kivitelezésbe próbálj meg megszabadulni az ágyi poloskától, mert idáig még soha nem hallottunk olyan történetet, hogy minőségi rovarirtószer és gondos, szakszerű kivitelezés nélkül valakinek sikerült volna. Az ágyi poloskák elleni védekezés a szakemberek számára sem tekinthető rutin feladatnak, mivel a változó környezet és a fizikai adottságok mindenhol olyan eltérőek, hogy két ugyanolyan kivitelezés nincs.

A megfelelő rovarirtószer megválasztása az adott körülmények figyelembevételével kell, hogy történjen, amely a szakemberek részéről kockázat értékelést követel meg. Ha időben sikerül észlelni az ágyi poloskát vagy nyomait, akkor keresd fel professzionális kártevőirtó szakembereink valamelyikét, hogy elvégezzék otthonod alapos átvizsgálását!

Ha megfelelő az együttműködés akkor nincs ok a félelemre és rövid időn belül megszabadítjuk a kellemetlen lakótársaktól. Tapasztalataink alapján, a kártevő biológiájából eredő két kémiai irtás minden esetben megoldást biztosít! 

Vegye fel velünk a kapcsolatot

Biztonságos, gyors és környezetbarát megoldások.